COVID-19,  Nowości,  Organy,  Walne Zgromadzenie,  zmiany w przepisach

WALNE ZGROMADZENIA W OKRESIE EPIDEMII

„Tarcza antykryzysowa” rozwiązuje również problem walnych zgromadzeń.

Otóż zgodnie z art. 90 tej ustawy jeżeli ustawowy termin zwołania walnego zgromadzenia spółdzielni albo zebrania właścicieli lokali przypada w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, trwającego w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy lub ogłoszonego bezpośrednio po okresie trwającym w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, ulega on przedłużeniu o 6 tygodni od dnia odwołania tego stanu. 

2 komentarze

  • Mateusz Zaciewski

    Szanowny Panie Mecenasie!

    Zaglądając na prowadzonego przez Pana bloga, będącego pokaźnym rezerwuarem pożytecznych uwag i doświadczeń dotyczących spółdzielni mieszkaniowych, chciałbym zwrócić uwagę na problem prawny jaki w mojej ocenie umknął uwadze ustawodawcy w dobie regulacji tarcz-antykryzysowych, a który może dotknąć spółdzielnie mieszkaniowe. Przesunięcie obrad walnego zgromadzenia to dobry krok, który na pewno zapewnia bezpieczeństwo członkom spółdzielni. Wszak liczebność członków w spółdzielniach może sięgać tysięcy osób, którym należy zapewnić odpowiednie standardy sanitarne. Niemniej jednak powstaje pytanie, co się stanie z kadencjami Rad Nadzorczych, które zgodnie z Ustawą nie mogą być dłuższe niż 3 lata. Czy szykuje nam się czas „bezkrólewia”, ze względu na brak możliwości zwołania walnego zgromadzenia połączony z brakiem możliwości wybrania nowych rad, a może należy próbować interpretować niektóre przepisy tarcz jako przedłużające kadencje obecnych organów (rad nadzorczych)? Jestem ciekaw Pańskiej opinii w takim temacie, samemu przystępując do analizy danych nam przepisów.

  • Wojciech

    Nasza Spółdzielnia liczy ogółem 286 osób-nigdy nie było na walnym zgromadzeniu więcej niż 120-140 osób, zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia obecnie można byłoby zwołać Walne Zgromadzenie z zachowaniem tych wszystkich obowiązujących środków ostrożności, ale ani zarząd ani rada nadzorcza nie są zainteresowani zwołaniem zebrania, gdyż jest im to na rękę bo zgodnie z przepisami dopiero po zniesieniu pandemii w okresie 6 tygodni należy zwołać zebranie, a jak pandemia będzie jeszcze trwała kilka lat to co ludzie będą się dalej męczyli zarówno z rada nadzorczą jak i z zarządem, który działa na szkodę spółdzielni. Sprawy w sądach wiemy wszyscy spółdzielcy jak długo przebiegają, Czy nie ma możliwości teraz gdy już przepisy są poluzowane coś takiego zrobić i byłoby bezproblemowo-niestety ale zarówno Krajowa Rada Spółdzielcza jak i zarządy prezesów są w tym temacie nieugięci i mówią stanowcze NIE czy coś można w tym temacie zrobić i kto może coś pomóc aby ulżyć mieszkańcom w tej nierównej walce z tym aparatem bezkarności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *