Bez kategorii,  Bezpieczeństwo na osiedlach,  Ciekawostki,  Opinie,  Podstawy

Miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych.

Czasami osoby niepełnosprawne wnioskują do spółdzielni o wyznaczenie dla nich miejsca parkingowego imiennie, stąd poniżej kilka słów na temat miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych.

Do korzystania z miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych  o obniżonej sprawności ruchowej uprawnia karta parkingowa dla osoby niepełnosprawnej, która może zostać wydana osobie, która spełnia wymagania określone w art. 8 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108 poz. 908, z późn. zm.).
Miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych wyznaczone na drogach publicznych są uwzględniane w projekcie organizacji ruchu, rozpatrywanym i zatwierdzanym przez organ zarządzający ruchem na drodze, stosownie do przepisów rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem (Dz. U. Nr 177 poz. 1729.).

Organy zarządzające ruchem na drogach publicznych oraz wewnętrznych określa art. 10 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

W przypadku miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych wyznaczanych poza drogami publicznymi, zgodnie z art. 8 ustawy o drogach publicznych, decyzję o ich utworzeniu podejmuje zarządca terenu lub jego właściciel.

W związku z powyższym osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej, posiadająca kartę parkingową, ubiegająca się o wyznaczenie miejsca postojowego dla osób niepełnosprawnych, może wystąpić ze stosownym wnioskiem do:
– organu zarządzającego ruchem na drogach – w przypadku dróg publicznych,
– zarządcy terenu lub jego właściciela – w przypadku pozostałych dróg.

Z przywołanych przepisów, odnoszących się do dróg publicznych, nie wynika możliwość przypisania miejsca postojowego dla osoby niepełnosprawnej do konkretnej osoby. Z takiego miejsca mogą korzystać wszystkie osoby niepełnosprawne posiadające kartę parkingową. Karta ta powinna być umieszczona za przednią szybą pojazdu w sposób umożliwiający jej odczytanie.

Poza drogami publicznymi  zastrzeżenie miejsca postojowego dla konkretnej osoby niepełnosprawnej pozostaje w kompetencji zarządcy lub właściciela terenu. Nie ma jednocześnie obowiązku ustanawiania takich miejsc.

W kwestii egzekwowania znaków na drogach wewnętrznych odsyła do wpisu z 23.01.2012r. pt. „Strefa ruchu – znaczenie dla osiedlowych uliczek”

7 komentarzy

  • Ryszard

    Od 2007r.posiadam wyznaczone miejsce parkingowe dla inwalidów w/g.zaleceń Spółdzielni Mieszkaniowej,za które płacę roczne opłaty.Posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności ,oczywiście z R-5. Zostałem powiadomiony,przez Spółdzielnię,że chyba mi nie przedłużą pozwolenia na korzystanie z parkingu bo od 2012r. muszę posiadać znaczny stopień niepełnosprawności. Czy to jest możliwe?

    • R.S.

      Tak jak w treści wpisu: poza drogami publicznymi zastrzeżenie miejsca postojowego dla konkretnej osoby niepełnosprawnej pozostaje w kompetencji zarządcy lub właściciela terenu. Nie ma jednocześnie obowiązku ustanawiania takich miejsc.

      • Makmurjintom

        W regulaminie spf3łdzielnie jest naspiane Użytkownik lokalu jest zobowiązany:1. odnawiać zajmowany lokal:- naprawiać posadzki (szlichty) na balkonach W spf3łdzielni po pytaniu dlaczego lokator ma zapłacić za płytki usłyszano a po co Pan kład płytki na balkonie.A przecież tak stanowi regulamin naprawiać posadzki i szlichty.W tej sprawie jeśli faktycznie jest niezbędne skuwanie płytek ze względf3w technologicznych to ok, ale proszę położyć mi nowe płytki tak jak było przed remontem przecież to jest moja własność.

  • Ryszard

    Jak mam się zachować,kiedy kończy się pozwolenie od spółdzielni, na parkowanie dla inwalidów przed moim blokiem?Co mam zrobić z wymalowaną kopertą i znakami drogowymi?Przy przydzielaniu miejsca postojowego przez spółdzielnię była jasna informacja jak mam oznaczyć,wymalować i dostosować się do wymogów.Pisemne powiadomienie spółdzielni na dzień dzisiejszy mówi o czasie wygaśnięcia pozwolenia ale nic więcej.Jestem narazie bezradny-jak się mam zachować?Dlaczego w trakcie „gry się zmienia karty”?,kto decyduje o zmianie stopnia niepełnosprawności-w spółdzielniach i na jakich zasadach? Jak mam rozumieć pkt.8 regulaminu?

  • J

    Posiadam kartę parkingową inwalidy i miejsce parkingowe na mój numer rejestracyjny pojazdu przyznane przez S.M..
    Mam pytanie czy osoba, która posiada tylko kartę parkingowa inwalidy może i ma prawo zaparkować na moim miejscu nie posiadając żadnego upoważnienia wydanego przez S.M.?

  • GRAZYNA

    centralnie w moje okno ustawiono znak dla inwalidow
    znak jest duzo wiekszy od podobnych znakow i w dodatku odblaskowy, facet ma gr 04-0 i parking tuz przy klatce schodowej bloku w ktorym mieszka i nie było by problemu ,w tym miejscu parkuje juz kilkanascie lat, czy od zawsze jest inwalidą to sie nim nie interesowałam az do momentu ustawienia znaku w 2015r, złosliwie zazyczył sobie miejsce w alei dojazdowej pod moimi oknami,prezes SM ustawił ten znak
    nie licząc sie z moim sprzeciwem, coz ja to taka gąska dla nich,
    inwalida to emerytowany milicjant, no i jedna kadencje był radnym,kolesostwo trzyma sie bardzo dobrze w małym grajdołku,rozmowy ze słuzbami porządkowymi nic nie dały,popieraja sie i smieja ze mogą wszystko dokopac jak sie bedziesz im sprzeciwiac, ja nie musze miec znaku drogowego przy stole pijac kawe,GDZIE JEST PRAWO W TYM PRZYPADKU, tylko pisze sie co nalezy sie cwaniakom, nie mowie tu o ludziach nie sprawnych ruchowo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *