Zdarza się, że uprawnione organy administracji stoją na stanowisku, iż do uzyskania pozwolenia na budowę konieczna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli nieruchomości w sytuacji gdy wyodrębniono lokale a nieruchomością nadal zarządza spółdzielnia.
Z powstaniem wspólnoty mieszkaniowej w budynkach stanowiących własność spółdzielni mieszkaniowej i w konsekwencji, z zastosowaniem reguł zarządzania dla niej właściwego, mamy do czynienia, jeżeli w określonym budynku lub budynkach zostanie wyodrębniona własność wszystkich lokali – wówczas automatycznie zastosowanie znajdują przepisy ustawy o własności lokali oraz zgodnie z art. 241 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, gdy większość właścicieli lokali w budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości, obliczana według wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej, podejmie uchwałę, że w zakresie ich praw i obowiązków oraz zarządu nieruchomością wspólną będą miały zastosowanie przepisy ustawy o własności lokali.
Zgodnie z art. 27 ust 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zarząd nieruchomościami wspólnymi stanowiącymi współwłasność spółdzielni jest wykonywany przez spółdzielnię jak zarząd powierzony, o którym mowa w art. 18 ust. 1 ustawy z o własności lokali, choćby właściciele lokali nie byli członkami spółdzielni, z zastrzeżeniem art. 241 i art. 26. W takim przypadku, przepisów ustawy o własności lokali o zarządzie nieruchomością wspólną nie stosuje się, z zastrzeżeniem art. 18 ust. 1 oraz art. 29 ust. 1 i 1a, które stosuje się odpowiednio.
Dlatego też, w ogóle bezprzedmiotowe wydają się rozważania organów administracji dotyczące czynności zwykłego zarządu oraz czynności przekraczających zwykły zarząd. Ustawa prawo spółdzielcze w art.38 § 1. wskazuje jaka materia należy do wyłącznej właściwości walnego zgromadzenia spółdzielni. Natomiast zgodnie z art. 48. ww. ustawy to Zarząd kieruje działalnością spółdzielni oraz reprezentuje ją na zewnątrz a podejmowanie decyzji niezastrzeżonych w ustawie lub statucie innym organom należy do zarządu.
W uzasadnieniu wyroku NSA z dnia 26 października 2009 r. (II OSK 1666/08), Sąd stwierdził, iż spółdzielnia sprawuje zarząd obejmujący także umocowanie do czynności przekraczających zwykły zarząd, a tym samym może samodzielnie składać oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Zgodnie z zasadą „always look on the bright side of life” można doszukać się „plusów dodatnich” całej sytuacji, np. jak na razie nie ma jakiejś utrwalonej praktyki w ustalaniu co dzieje się z zadłużeniem spółdzielni na konkretną nieruchomość w momencie jej odłączenia od spółdzielni i przejścia na reżim ustawy o własności lokali. Wyobrażam sobie, że zgoda wszystkich właścicieli byłaby pomocna w ew. procesie.
2 komentarze
Tomasz Sawicki
Czyli wynika z tego, że zarząd spółdzielni ma prawo decydować o ewentualnych inwestycjach i wydatkach na te celu bez konieczności informowania o tym fakcie współwłaścicieli ( lokatorów wyodrębnionych lokali)?
admin
Chciałbym żeby odpowiedź była prosta i jednoznaczna ale tak nie jest. Uważam, że w chwili obecnej spółdzielnia może zadecydować ale orzecznictwo jest sprzeczne i z pewnością będą dalsze orzeczenia a już na pewno ustawa wymaga ingerencji. Myślę, że sytuacja nie jest dobra bo nie trzeba być prawnikiem, żeby mieć wątpliwości czy dobrym jest rozwiązanie w którym właściciele tak na prawdę nie mają nic do powiedzenia. Z drugiej strony absurdalne w praktyce byłoby stosowanie jednomyślności z kodeksu cywilnego. Proszę poczytać nowszy mój wpis na ten temat, który znajduje się TUTAJ