Od mojego ostatniego wpisu na temat przeprowadzania posiedzeń Rad Nadzorczych przy pomocy urządzeń porozumiewania się na odległość upłynęło niewiele czasu ale sytuacja jest dynamiczna i nastąpiły diametralne zmiany.
Otóż wczoraj została uchwalona, podpisana i opublikowana tzw. „tarcza antykryzysowa” , z całością możesz zapoznać się TUTAJ.
Wprowadza ona istotne zmiany do prawa spółdzielczego właśnie w zakresie „zdalnych” posiedzeń rad nadzorczych jak również zarządu.
Zgodnie z nową regulacją każdy członek rady nadzorczej lub członek zarządu mogą żądać zwołania posiedzenia rady nadzorczej albo zarządu, podając proponowany porządek obrad, lub podjęcia określonej uchwały na piśmie albo przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
Jeżeli przewodniczący rady nadzorczej albo prezes zarządu nie zwoła posiedzenia albo nie zarządzi głosowania na piśmie albo przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość na dzień przypadający w terminie tygodnia od dnia otrzymania żądania, wnioskodawca może samodzielnie zwołać posiedzenie, podając jego datę i miejsce albo zarządzić głosowanie na piśmie albo przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
Uchwała na tak odbywającym się posiedzeniu może być podjęta, jeżeli wszyscy członkowie organu zostali prawidłowo zawiadomieni o posiedzeniu organu albo głosowaniu na piśmie albo przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
Uchwała może być również wynikiem głosów częściowo oddanych na posiedzeniu, częściowo na piśmie lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
4 komentarze
Michał
Szanowny Panie Mecenasie,
A jaki jest Pański pogląd na temat sytuacji konieczności podjęcia uchwały tajnej? Głosowanie korespondencyjne niestety nie zapewnia warunków tajności.
Pozdrawiam
Ryszard Stolarz
Przykład idzie z góry 😉 … skoro tajne wybory prezydenckie mają się odbyć korespondencyjnie…. Niemożliwe nie istnieje, ogranicza nas tylko wyobraźnia 🙂
kr
Dzień dobry. Czy w takim razie członek RN może też żądać zwołania zarządu? a członek Zarządu zwołania RN? czy mówimy tylko o uprawnieniach członka w ramach organu, do którego należy?
Wojciech
Szanowny Panie Mecenasie – moje pytanie do Pana. Czy Prezes spółdzielni mieszkaniowej może zwrócić się z wnioskiem do RN spółdzielni o odwołanie członka rady (sekretarza rady) z zajmowanego stanowiska. Uzasadnienie działanie na szkodę spółdzielni. Rada pozytywnie ustosunkowała się do wniosku prezesa i osoba ta obecnie jest szeregowym członkiem rady.